Zaproszenia ślubne – czyli o czym należy pamiętać

Zaproszenia ślubne znane już były w starożytności, nie miały jednak stricte takiej formy jak te dzisiejsze. Jednak zarówno w tych ze starożytności jak i w tych teraźniejszych chodziło o to samo, oficjalne zaproszenie gości do uczestnictwa w tym wielkim dla nas dniu. Patrząc na to „z boku” zaproszenia posiadają bogatą i bardzo starą tradycję. Na początku pisane na papirusie, liściach i innych materiałach w niczym nie przypominających dzisiejszego papieru, po nasze czasy, gdzie modnym staje się wykorzystywanie różnego rodzaju faktur do tworzenia zaproszeń. Oprócz papieru zaproszenia wykonane są też na kalce kreślarskiej, różnokolorowej tekturze czy papeterii, co jest bardzo oryginalnym rozwiązaniem. Bowiem zaproszenia ślubne nie są tylko dla nas ale dla naszych gości i to oni muszą czuć się zaszczyceni dostając takie oryginalne, eleganckie i oficjalne zaproszenie od nas.

Oprócz ciekawego wyglądu wizualnego zaproszenie musi posiadać niezbędne informacje potrzebne naszym gościom, którzy zaproszeni będą na ślub. Przede wszystkim imiona i nazwiska nowożeńców, zapraszanych gości, adres kościoła lub urzędu stanu cywilnego oraz domu weselnego lub restauracji w której odbywać będzie się przyjęcie. Do druku najlepiej wybrać czarną czcionkę, można też użyć bardziej ozdobnej, ale czytelnej. Jeśli pole z nazwiskami gości wypisujemy sami, musi być to zrobione bardzo starannie, gdyż brzydkie, niechlujne pismo może być odczytane negatywnie przez naszych przyszłych gości.

Planując wygląd naszego zaproszenia dobrze jest „poszperać” w internecie, podpatrzeć różne wzory i ewentualnie z paru, które nam się podobają stworzyć jeden projekt. Coraz częściej bywa tak, że państwo młodzi chcą, aby zaproszenie było wyjątkowe, nawiązujące swym wyglądem, kolorem, oprawą do dekoracji sali, sukni pani młodej czy zawieszek na butelki. Jeśli uda nam się i wszystkie te elementy będą ze sobą współgrać zostanie to na pewno docenione przez naszych gości, którzy to zauważą i pochwalą naszą inwencję twórczą. Bardzo modny ostatnio trend w wyglądzie zaproszeń i w innych elementach wystroju ślubnego odgrywają koronki. Koronkowy materiał jest elegancki sam w sobie, a biel koronki w połączeniu z ostrym kolorem fuksji lub chabrów da przepiękny efekt końcowy.

Gdy zaproszenia mamy już gotowe, biorąc pod uwagę zasady savoir vivre-u wręczać zaproszenia osobiście należy rozpocząć około 3 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Nie zawsze jednak udaje się wręczyć wszystkie zaproszenia osobiście osobom zainteresowanym, jeśli nasza rodzina mieszka daleko, gdzieś za granicą najlepiej takie zaproszenie wysłać pocztą i zadzwonić z powiadomieniem o wysyłce.

Zaproszenia są bardzo ważnym elementem całej oprawy ślubnej, dlatego też należy podejść do tematu bardzo indywidualnie. Warto poświęcić czas na przygotowanie własnego projektu, którego wykonanie można zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać osobiście, takie zaproszenia będą miały na pewno większą wartość jak te gotowe, kupione w sklepie.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.