Jaki welon: długi, krótki, a może melonik?

Welon, to jeden z najważniejszych atrybutów ślubnego stroju. Może być długi, przechodzący w ciągnący się po ziemi tren, krótki do ramion, jednowarstwowy lub wielowarstwowy, z tiulu, szyfonu lub koronki. Coraz częściej jednak tradycyjny welon zastępowany jest małym melonikiem przysłaniającym nieco twarz lub żywą kompozycją kwiatową wpiętą we włosy panny młodej. Tradycyjne welony, które nadal wiodą prym wśród ślubnych dodatków powinny przede wszystkim swoją gramaturą, rodzajem materiału oraz stylem pasować do sukni ślubnej. Welon wysmukla, nadaje sylwetce zwiewności i staje się swego rodzaju jej oprawą. Welony, według upodobań panny młodej mogą być bogato zdobione różnego rodzaju kryształkami, koronką, cyrkoniami, różnego rodzaju laminatami czy haftami. Jeśli welon składa się z paru warstw, jedną z nich warto wykorzystać jako „woalkę” do przysłonięcia twarzy, całość stworzy obraz tajemniczości oraz skromności.

Do sukni bogato zdobionych najlepiej pasują proste, delikatnie obszyte białą nicią welony, natomiast do prostych sukien ślubnych można dopasować nieco bogatszy welon lub ozdobę do włosów, wykonaną z koronki lub z prawdziwych kwiatów. Welon powinien być dopasowany zarówno do sukni, jak i do figury panny młodej. Tak suknia może ukryć pewne mankamenty figury tak i dobrze dobrany welon spełni rolę modelującą figurę. Niska panna młoda powinna upiąć swój welon maksymalnie wysoko, co optycznie wydłuży jej sylwetkę, taki sam pozytywny efekt przyniesie długi welon lub tren dopięty do sukni. Jeśli natomiast panna młoda chciałaby zmniejszyć optycznie szerokie barki powinna wybrać welon sięgający do połowy pleców i ograniczyć zdobienia welonu, gdyż one optycznie dodają parę kilogramów.

Wśród welonów wyróżnia się parę najbardziej popularnych stylów: styl „cathedral” – długi welon, ciągnący się od 1 metra do 3 metrów za suknią, styl „chapel” – welon jest o kilkadziesiąt centymetrów dłuższy od sukni ślubnej, styl „fingertip” – welon sięga końca palców panny młodej, styl „sweep” – welon sięga podłogi, styl „blusher” – krótki welon, może sięgać ramion.

To jaki welon lub melonik wybierzecie zależy tylko od was, moim skromnym zdaniem mogę tylko dodać, iż tradycja welonu jest piękną tradycją i naprawdę warto zdecydować się na jego założenie.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.