Utrzymanie złota i srebra w dobrym stanie

Prawie każda przyszła panna młoda otrzymała od swego wybranka pierścionek zaręczynowy, łańcuszek lub kolczyki, na ślubnej obrączce kończąc. Przyszły pan młody również mógł być obdarowany czy to łańcuszkiem czy bransoletką. Każda z wymienionych tutaj rzeczy wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby jej blask utrzymał się jak najdłużej. Najlepszym sposobem jest oddanie biżuterii w ręce kogoś kto się na tym zna i posiada odpowiednie substancje przeznaczone do czyszczenia srebra lub złota. Pamiętać należy o tym, iż wszelkie detergenty niszczą powłokę i robią ja matową, dlatego też jeśli nie mamy możliwości wyczyszczenia i wypolerowania u specjalisty najlepszym domowym sposobem może być woda z dodatkiem alkalicznego środka czyszczącego (zawiera go min: cola lub płyn do czyszczenia protez stomatologicznych).

Biżuterię wyczyszczoną wodą z dodatkiem alkalicznego środka czyszczącego należy spłukać letnią wodą i wypolerować delikatną, najlepiej bawełnianą szmatką. Specjalistyczne płyny czyszczące kupić można u jubilera jak i w punktach skupu złota, w tym drugim zastanowić się można, nie nad czyszczeniem a nad sprzedażą niepotrzebnego lub bardzo zniszczonego złota.

Nie próbujcie czyścić złota substancjami zawierającymi chlor lub inne żrące substancje, gdyż możecie trwale uszkodzić czyszczoną powierzchnię, pozornie bezpieczny płyn do naczyń również może uszkodzić pięknie wyglądający i błyszczący kruszec. Z dawnych i dobrych sposobów czyszczących naszych babek jest również popiół z papierosów lub cygar lub tampon z waty nasiąknięty proszkiem do pieczenia. Takim wacikiem należy przetrzeć daną biżuterię a następnie wypolerować miękką ściereczką. Aby biżuteria odzyskała blask, jaki miała w dniu zakupu można ją poprzecierać świeżą cebulą a następnie wypolerować lekko nawilżona ściereczką.

Aby nasze świecidełka zachowały piękny wygląd na długie lata oprócz czyszczenia należy je również prawidłowo przechowywać. Najlepiej włożyć je do specjalnego pudełeczka owinięte w miękki, najlepiej bawełniany materiał. Pamiętajcie również o zasadzie – nie przechowywać srebra z innymi metalami, niesrebrnymi, gdyż srebro sczernieje.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.