Szpaler druhen, czyli zagraniczne, ślubne tradycje coraz częściej występujące w Polsce.

Druhna to najczęściej przyjaciółka panny młodej, która towarzyszy jej już od początku przygotowań do ślubu. Druhna pomaga w wyborze sukni ślubnej, wyborze zespołu weselnego, fotografa, dekoratorki, organizuje wieczór panieński oraz uczestniczy we wszelkich przygotowaniach do ślubu i wesela oraz dopilnowuje wszelkich spraw w trakcie ceremonii i przyjęcia. Zatem z powyższego wygląda, że rola zarówno druhny, jak i odpowiednio drużby jest bardzo istotna. Coraz częściej obok państwa młodych pojawia się nie jedna druhna i nie jeden drużba, ale cały szpaler trzech lub więcej. Przeważnie druhny ubrane są w takie same suknie, dopasowując się do motywu przewodniego wesela oraz do sukni panny młodej.

Kwiaty w ręku druhen oraz butonierki w klapach marynarek drużbów są przeważnie identyczne, a do kościoła państwa młodych wprowadza para małych drużbów, z których dziewczynka sypie z koszyczka płatki róż, wyścielając tym samym drogę państwu młodym. Coraz częściej zdarza się tak, że do kościoła nie wchodzą razem państwo młodzi, a tylko pani młoda prowadzona do ołtarza przez swojego tatę, pan młody natomiast czeka już w środku na swoją wybrankę. Taka moda, jak większość tradycji ślubnych dociera coraz częściej do nas z zagranicy.

Dawniej, podczas tzw. „oczepin” druhny obcinały długi warkocz pani młodej i wkładały jej na głowę czepiec, na znak zawartego małżeństwa, w dzisiejszych czasach takie metody na szczęście nie są już praktykowane. Zespoły muzyczne, DJ-e oraz wodzireje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych zabaw z udziałem państwa młodych, drużbów oraz wszystkich gości. Oczywiście wszystkie te zwyczaje i tradycje uzależnione są od danego regionu w jakim się odbywają, zauważa się jednak też, że dużo przybywa do nas z zagranicy, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.

W wielu regionach Polski obowiązuje zwyczaj wyprowadzania pana młodego z domu przez dwie druhny – „pod ręce”, żeby nie uciekł, zgodnie z powiedzeniem „co kraj to obyczaj”, jest wiele innych zwyczajów, które obowiązują ale wszystkie mają jeden wspólny cel, zapewnić zdrowie, szczęście, bogactwo oraz oczywiście wieczną miłość.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.