Świadkowie waszej miłości – Jak ich dobrze wybrać?

Przed dokonaniem wyboru świadków, którzy będą świadczyć o Waszej miłości należy dobrze się zastanowić, kogo wybierzecie. Świadkowie pełnią bardzo ważną funkcję podczas wesela jak i przed nim. To oni organizują dla Was wieczór panieński i kawalerski, to oni pomagają w wyborze sali, sukni, garnituru czy koloru dekoracji. Podczas ślubu stanowią bardzo ważny jego element, a podczas przyjęcia weselnego stoją cały czas na jego pieczy dopilnowując, to makijażu pani młodej, to dobrej zabawy gości, to oryginalnych „oczepin” oraz podziękowań dla rodziców. Zatem jak widać druhna i drużba to nie tylko ludzie od odpowiednich dokumentów w kościele i złożenia swego podpisu w danej rubryce, ale to bardzo ważni uczestnicy tego wydarzenia.

Wyboru drużbów najlepiej dokonać parę miesięcy przed ślubem i zapytać ich o zdanie. W takiej sytuacji raczej się nie odmawia, ale taka ewentualność również jest możliwa. Zwyczajowo przyjęło się, że świadkowie to kobieta i mężczyzna, kobieta ze strony panny młodej, mężczyzna ze strony pana młodego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obydwie osoby były z jednej strony może to być również małżeństwo, para lub rodzeństwo. Chociaż niektórzy propagują takie zwyczaje, że pod żadnym pozorem świadkami nie może być małżeństwo, a już na pewno nie kobieta w ciąży. Takie starodawne zwyczaje odchodzą jednak do lamusa, i dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby świadkami były dwie osoby tej samej płci, bezwzględnym wymaganiem jest jednak posiadanie przez nie pełnoletności i dokumentu świadczącego o posiadaniu sakramencie bierzmowania w przypadku ślubu kościelnego.

Bardzo ważnym wydarzeniem tuż przed samym ślubem jest zorganizowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, który w większej mierze „stoi” po stronie własnie świadków. To oni powinni zorganizować lokal, alkohol, wybrać odpowiednie-imprezowe menu oraz zaprosić wszystkie panny i kawalerów z tej racji świadkowie, powinny to być osoby zaufane i dobrze znające potrzeby Państwa Młodych.

Obok świadkowania w kościele, następnym bardzo ważnym etapem, gdzie są oni bardzo potrzebni jest samo przyjęcie weselne. To oni sprawują „pieczę” nad wszystkim, muzyką, dobrą zabawą gości, wyglądem państwa młodych, przypominają o istotnych rzeczach, np. kiatach dla rodziców w ramach podziękowania za zorganizowanie przyjęcia, wznoszą toasty oraz rozpoczynają huczne sto lat i wiele innych, mniej i więcej ważnych spraw.

Po godzinie 24 lub też po „oczepinach” rola świadków po woli dobiega końca. Jednak muszą oni sprawować „pieczę” nad dalszym przebiegiem wesela aż do samego rana, a po przyjęciu mogą być tylko dumni, ze swej bardzo dobrze odegranej roli.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.