Pomandery, czyli oryginalna alternatywa dla ślubnych i weselnych dekoracji.

Tajemnicze słowo pomander wywodzi się z francuskiego „pomme d’ambre” i dosłownie oznacza „bursztynowe jabłko”. Pomandery noszone były dawniej jako kule wykonane z ziół chroniące przed różnymi infekcjami. W dzisiejszych czasach pomandery to prześliczne kule, przeważnie wykonane z prawdziwych kwiatów lub innych akcesoriów dekoracyjnych. Pomandery mają też szerokie zastosowanie, gdyż kwiatowa kula może być zarówno bukietem pani młodej, dekoracyjną bransoletką, kwiatową dekoracją w kształcie torebki, dekoracją krzeseł lub ławek w kościele jak i w różnych częściach sali weselnej (powieszone pod sufitem, na balustradzie, na krzesłach, czy półkule – kwiatowe kompozycje na stołach państwa młodych i gości).

Obecnie zamiast kwiatów nabitych w kule spotkać można wiele innych dekoracyjnych artykułów, które wyglądają równie pięknie jak prawdziwe kwiaty.

pomander z perełkami

Mistrzowie origami również składają piękne kwiatowe kule, ale z papieru. Inni wykorzystują różnokolorowe płatki i szpilki zakończone perełką do uzyskania wspaniałych dekoracji weselnych, jeszcze inni wykorzystują materiałowe wstążki a nawet cekiny.

pomander ze wstążki

Ostatnimi czasy najmodniejsze są tiulowe kule, które mogą być tak różnobarwne jak i w różnych wielkościach.

tiulowe pomandery

Tiulowe kule w pełni ozdobić mogą całą salę weselną, mogą się znaleźć w górze u sufitu, mogą być rozrzucone na podłodze (są super zabawkami dla dzieci), mini kule mogą zdobić stoły gości, mogą być również dekoracją oparcia krzesła.

pomandery na sali weselnej

Coraz częściej sztampowy bukiet panny młodej trzymany w ręce zastępują pomandery, wykonane ze świeżych kwiatów, zawieszone na atłasowej wstążce na ręce pani młodej, wyglądają oryginalnie i bardzo elegancko.

pomander do ślubu zamiast bukietu

Takie bukiety są bardzo dobrą alternatywą, jeśli pani młoda ma coś jeszcze oprócz bukietu do wzięcia w ręce, np. płaszcz, jesienną lub zimową porą. Takie wygodne bukiety wybierają też panny młode w piękne, słoneczne lato, gdyż dobrze dobrana kolorystyka i rodzaj kwiatów, które wykorzystujemy we wszystkich dekoracjach ślubnych i weselnych nadadzą spójności całej ceremonii.

Rose pomander  521

Natomiast na stołach gości zamiast sztampowego wazonu z kwiatami lub kompozycji na gąbce florystycznej, na wysokich szklanych tubach umieścić można właśnie pięknie prezentujące się pomandery.

pomander na szklanym wazonie

Modny zwyczaj sypania kwiatków przez małe druhenki też pięknie wygląda, kiedy one również na ręce zawieszony mają malutki pomander z żywych kwiatów – takich samych jak pani młoda. Uroczo wygląda też koszyczek ozdobiony żywymi kwiatkami z którego dziewczynka sypie płatki kwiatów.

dziewczynka sypiaca kwiaty z pomanderem

Pomandery bardzo często wykorzystywane są w dekoracjach ślubów plenerowych, zawieszane są wtedy przeważnie na krzesłach gości, różnych haczykach czy nawet gałęziach drzew.

pomandery na ślubie plenerowym

Jeśli wasz ślub odbywać się będzie w kościele, takie właśnie pomandery mogą zawisnąć na ławkach, efekt dekoracyjny – gwarantowany.

pomandery na ławkach w kościele

Ogród w którym odbywa się ślub i wesele przyozdobiony takimi kwiatowymi kulami wygląda naprawdę oszałamiająco. Różnej wielkości pomandery pięknie wyglądają również położone po prostu na ziemi w różnych miejscach sali weselnej, a nawet przed wejściem.

dekoracje z pomanderem

Reasumując, żywe kwiaty, nie ważne w jakiej postaci wyeksponowane, czy to w wazonach, gąbkach czy w szklanych tubach zawsze będą wyglądały pięknie, bez porównania ze stosowanymi kiedyś sztucznymi kwiatami.

pomandery jako elementy dekoracyjne salę weselną

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.