Pieniądze jako prezent na ślub, czyli ile włożyć do koperty?

Odwieczne pytanie gości weselnych – „Ile dać w prezencie do koperty nowożeńcom?” jest bardzo często zadawanym pytaniem. Wszystko z roku na rok się zmienia, tak też jest z cenami produktów potrzebnych do zorganizowania przyjęcia, z ceną dekoracji, ale i z ceną usługi fotografa czy kamerzysty. W czasach dzisiejszych prezent rzędu 400zł-600zł uważam za minimum, jakie powinniśmy przygotować w kopercie, którą wręczać będzie dwie osoby. Wykorzystując koperty w których dostaliście zaproszenie (tak przeważnie się robi) zwróćcie uwagę na to, że są one podpisane waszym nazwiskiem, więc para młoda doskonale wie od kogo otrzymała dany prezent, dlatego też zważcie na to ile wkładacie do koperty, żebyście nie zostali posądzeni o „skąpstwo”.

Jest wiele czynników od których uzależniona jest kwota, którą włożymy do koperty. Dużo też zależy od tego, czy ślub i wesele odbywa się w pobliżu waszego miejsca zamieszkania, czy jest to dłuższa wyprawa, czy państwo młodzi zapewniają dojazd, czy musicie załatwiać go sobie we własnym zakresie, czy na przyjęcie weselne zabieramy ze sobą dzieci i ile ich jest, czy może wybieramy się sami albo z osobą towarzyszącą, czy jestem w związku małżeńskim, czy w wolnym związku partnerskim, jaki jest mój status finansowy i na ile mnie stać, aby dać? Takie i wiele innych pytań nasuwa się, gdy rodzi się dylemat „Ile mam dać?”

ile pieniędzy do koperty

Ile gości, tyle rozwiązań tego jakże ważnego problemu. Jedni uważają, że powinni dać tyle na ile ich stać, inni zaś podpytują nowożeńców ile płacą za osobę i taką kwotę wkładają, suma ta powinna pokryć koszt „talerzyka” i jeszcze coś nowożeńcom powinno zostać na nową drogę życia. Ten drugi sposób jest bardzo uczciwy, gdyż zdarzyć się może tak, że do koperty damy niższą kwotę, jaka wychodzi z sumy za menu i państwo młodzi lub rodzice muszą dopłacić jeszcze za nas, co nie wygląda ładnie z naszej strony.

koszt talerzyka

Natomiast jest też „druga strona medalu”, inni wychodzą z założenia, iż jeśli państwo młodzi zaprosili ich na ślub i wesele to liczą na ich obecność w tym wielkim dniu, nie przywiązując zbytniej wagi co dostaną od nich na prezent, lub ile w kopercie. Ważna jest tu obecność najbliższych, którzy będą świadkami zalegalizowania waszego związku.

ile pieniędzy na wesele

Jeśli posiadacie już jedno lub więcej dzieci, weźcie pod uwagę w jakim są one wieku. Restauracje i domy weselne niestety różnie liczą za dzieci, niektóre do lat 3 są bezpłatnie, inne niezależnie od tego, czy mają 3, 6 czy 10 lat liczą tak samo, a jeszcze inne w przedziale 7-14lat liczą jak za połowę dorosłego. Ten ostatni ze sposobów wydaje się najbardziej uczciwy, ponieważ takie dziesięcioletnie dziecko zje już swoją porcję, ale nie zje tyle ile dorosły. Dlatego w tym momencie ukłon w stronę firm, które w menu weselnym mają również specjalnie przygotowane menu dla dzieci i oczywiście odpowiednio niższe ceny takiego menu.

dzieci na przyjęciu weselnym

Są w życiu i takie sytuacje, w których po prostu nas nie stać, aby wybrać się na dane wesele. Każdy ma swoje problemy, często życiowe jak i finansowe i decyduję się zachować regułę „nie stać mnie, nie idę”. O niebo lepiej jest nie iść na wesele lub dać pustą kopertę, jak to nieraz się zdarza. Inną kwestią jest za to pokrewieństwo lub przyjacielstwo. Większość ludzi wychodzi z założenia, im bliższe pokrewieństwo tym kwota włożona do koperty powinna być wyższa. Przyjaciele zaś mogą przekazać pieniądze w nieco zabawniejszej formie jak koperta:

pieniądze na pezent w innej postaci

Ale jak wiadomo od każdej reguły są odstępstwa i od tej również, niekiedy zdarza się tak, że osoba po której nigdy byśmy się nie spodziewali da dużo więcej – symboliczny „wdowi grosz” jak inni goście, których sytuacja finansowa jest dużo lepsza.

wdowi grosz na wesele

Oczywiście każdy ma swój rozum i swoje sumienie, to ile włożycie do koperty zależy tylko i wyłącznie od was. Zatem życzę dokonywania dobrych wyborów, abyście byli zadowoleni i dobrze się bawili na przyjęciu w którym będziecie uczestniczyć.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.