Mężczyzna z klasą – czyli jak wybrać idealny strój na swój ślub?

Pannom młodym poświęciłam już wiele artykułów związanych z ich wyglądem, suknią ślubną, bukietem ślubnym, fryzurą, makijażem itd, a co z panami młodymi? Przecież to oni, zaraz po pani młodej graja drugie skrzypce. Dlatego ten artykuł będzie w całości poświęcony panu młodemu, który musi wyglądać równie elegancko i z klasą jak jego wybranka. Sztuka dopasowania odpowiedniego garnituru powinna być przez każdego mężczyznę opanowana, jednak są i tacy, którzy potrzebują pomocy w każdej dziedzinie ich życia, także i w wyborze garnituru, koszuli i krawata lub muszki. Zatem przed przystąpieniem do poszukiwań stroju ślubnego dobrze jest „poszperać” nieco w internecie na ślubnych stronach z modą męską oraz odwiedzić parę sklepów z elegancką, męską garderobą, aby mieć jakiś ogólny pogląd na to co aktualnie jest na topie.

Pan Młody w muszce i smokingu

Niezmiennie od wielu lat to klasyczny garnitur jest w łaskach panów, jednak coraz częściej strój ślubny nie jest kupowany typowo pod wykorzystanie go również po ślubie, a wręcz przeciwnie coraz więcej modnych panów młodych stawia na smokingi i fraki z różnymi ekstrawaganckimi dodatkami typu kapelusz.

Pan Młody we fraku i kapeluszu

Pan młody pracujący w służbach mundurowych typu: wojsko, straż pożarna czy policja, może podczas ślubu zaprezentować swój galowy mundur i zamiast typowego garnituru założyć właśnie jego. Może to być zarówno atrakcja dla gości jak i brak problemu ze strojem ślubnym dla pana młodego.

Pan Młody w mundurze.

Po wybraniu kroju stroju pana młodego należy również wziąć pod uwagę jego skład. Najlepszym wyborem będą garnitury wykonane ze 100% wełny, ewentualnie z minimalną domieszką jedwabiu. Tego typu kreacje spotkać możemy w pracowniach znanych marek typu: Vistula, Bytom, Sunset Suit czy Próchnik. Na wyglądzie i komforcie w dniu ślubu nie warto oszczędzać, więc niekiedy lepiej dołożyć parę złotych, a być pewnym swego, eleganckiego wyglądu i dobrej zabawy do białego rana.

Pan Młody w czarnym garniturze i czerwonym muszniku

Obok dobrze dobranego garnituru, fraku czy smokingu bardzo istotną sprawą jest wybór i dopasowanie koszuli. Koszula powinna być wykonana ze 100% bawełny, gdyż będzie wtedy najbardziej przewiewna i pochłaniać będzie nieprzyjemny zapach potu. Dopuszczalne są również składy 80% bawełny i 20% poliestru, ale ten sztuczny dodatek może sprawiać, że nie będziecie czuć aż tak dużego komfortu jak przy 100% bawełnie w składzie. Kolor koszuli powinien być zawsze ton jaśniejszy od krawata lub muszki, jednak pan młody w bieli lub ecri zawsze będzie wyglądał dostojniej i bardziej elegancko jak w innych kolorach. Natomiast kolorowym dodatkiem, pasującym np. do bukietu lub koloru wstawek w sukni pani młodej można zaznaczyć kolor kamizelki, pasa do smokingu lub fraku, koloru butonierki lub krawata. Przy wyborze dodatkowych kolorów warto stawiać na stonowane kolory typu: bordo, granat, fiolet itp.

Pan Młody w białym smokingu i bordo dodatkach

Długość rękawa koszuli jest również ważna, rękaw powinien wychodzić spod marynarki ok 1,5-2cm, natomiast krawat powinien sięgać sprzączki paska.

Następnym ważnym elementem stroju ślubnego pana młodego jest na pewno obuwie, które powinno być również odpowiednio dopasowane zarówno do stylu wesela jak i stylu całej garderoby pana młodego. Do smokingu oraz fraku zakładamy obuwie lakierowane, gdyż jest ono najbardziej eleganckie.

Pan Młody w czarnej koszuli i białej kamizelce

Natomiast do klasycznego garnituru najlepiej wyglądają buty ze skóry licowej lub również lakierowanej. Dobrze jest kupić je odpowiednio wcześniej i „rozchodzić” nieco, gdyż kupione i założone pierwszy raz w dniu ślubu mogą się dać wam we znaki. Skóra lakierowana jest nieco sztywniejsza od licowej, przez co komfort jej użytkowania może być nieco mniejszy, ale pod wpływem noszenia uelastycznia się i but staje się wygodniejszy. Panny młode przeważnie zabierają ze sobą obuwie na zmianę, ale panowie młodzi praktykują to w dużo mniejszym stopniu. Dobrze jest wziąć ze sobą buty do mierzenia garnituru, gdyż spodnie powinny sięgać do połowy obcasa.

Na koniec pragnę podpowiedzieć, jeśli nie czujecie się dobrze w mierzonym garniturze, surducie czy smokingu szukajcie dalej, musicie być pewni swego wyboru, gdyż w ślubnej garderobie spędzicie kilkanaście godzin. Jeśli natomiast będziecie mieli bardzo duży problem ze znalezieniem czegoś pasującego na siebie, pomyślcie o uszyciu garnituru na miarę, tylko w tym wypadku musicie wziąć pod uwagę wyższe koszty (rzędu od 2000zł wzwyż) oraz czas jaki pozostał do dnia zaślubin, gdyż od momentu zdjęcia miary do powstania gotowego stroju może minąć kilka tygodni. Życzę powodzenia w dokonywaniu dobrych wyborów.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.