Kto i co wybiera podczas weselnych przygotowań?

Do niedawna funkcjonował stereotyp, według którego – większość wybierają rodzice państwa młodych, bo to oni płacą lub pani młoda wybiera, pan młody płaci. Jednak jeden i drugi po woli odchodzą do lamusa. Coraz częściej zdarza się tak, że to jednak państwo młodzi wspólnie podejmują ważne przedślubne decyzje i to oni za wszystko płacą. Na taką kolej rzeczy ma również wpływ wiek przyszłych małżonków, który oscyluje w granicach 27-35 lat, w tym czasie państwo młodzi, można rzec są „ustawieni”, przeważnie z pewną pracą i co za tym idzie lepszą sytuacją finansową. Sytuacja finansowa przyszłych państwa młodych jest niejednokrotnie lepsza od ich rodziców, dlatego właśnie swój ubiór, dodatki i całą oprawę ślubu i wesela biorą na swoje barki, przez co nie obciążają budżetu rodziców. Często zdarza się i taka sytuacja, że to przyszła panna młoda dokonuje wielu wyborów, natomiast przyszły pan młody tylko trzyma rękę „w portfelu” i czuwa żeby jego wybranka nie za bardzo wkroczyła w jej wymarzony, bajkowy świat przygotowując ich przyjęcie.

Ci bardziej konserwatywni państwo młodzi nadal pozwalają, aby to panna młoda, ewentualnie ze swoją mamą lub przyjaciółką decydowała w większości ślubnych i weselnych spraw, typu wygląd sali, wybór menu, rodzaj dekoracji itp.

dekoracja sali

dekoracja sali oświetleniem.

Schemat taki powoli również odchodzi w zapomnienie, gdyż coraz częściej widoczny staje się aktywny udział we wszystkich przygotowaniach i wyborach pana młodego. Decyzje pana młodego nie ograniczają się już jedynie do wyboru alkoholu i samochodu, jakim wkroczycie na nową drogę życia, są oni pomocni również w wyborze sali weselnej, pytają też o szczegóły dotyczące jej wynajmu, rozmieszczenia gości, miejsca na orkiestrę, akustykę sali, wszelkie sanitariaty, motyw przewodni waszego wesela, czy też utwór na pierwszy taniec. Na szczęście wielu mężczyzn większość dań z weselnego menu pozostawia do wyboru przyszłej małżonce, ewentualnie mamom, które na pewno lepiej znają się na kuchni jak on.

weselne menu - stoły tematyczne

menu weselne - stół szwedzki

Podczas dokonywania trudnych wyborów nie może być aż tak kolorowo, gdyż przyszli małżonkowie bardzo często sprzeczają się wtedy o naprawdę błahe rzeczy. Jednak i w takich sytuacjach dostrzec można pozytywne aspekty, gdyż pary młode mogą sprawdzić wtedy siłę swoich charakterów i mieć już przedsmak wspólnego życia w przyszłości, gdzie umiejętność pójścia na kompromis będzie na porządku dziennym.

Podczas ustalania weselnego menu dobrze jest spotkać się również z szefem kuchni lokalu w którym odbywać się będzie wasze wesele. To on posiada największą wiedzę gastronomiczną, to on może wam doradzić w wielu kwestiach, np. co można wymienić w danym menu i zastąpić czymś nieszablonowym, a niekiedy wręcz niespotykanym. Coraz częściej na takich spotkaniach możemy degustować potrawy, które chcielibyśmy mieć na własnym weselu, takie degustacje są bardzo dobrym pomysłem i podczas ich trwania wnieść można wiele poprawek lub całkowitych zmian.

Wedding Tasting Menu

Po tak skonstruowanym spotkaniu przyszli państwo młodzi jak i ich rodzice czuja się na pewno spokojniej, gdyż wiedzą, że wypróbowane i ustalone menu będzie na pewno uciechą podniebienia nie tylko was samych ale i wszystkich gości.

Z powyższego wynika, że jest parę spraw, które lepiej „ogarniają” przyszłe panny młode, takie jak np. kolorystyka dekoracji, wygląd torta weselnego czy wybór potraw w menu, przyszli panowie młodzi na pewno baczniej przyjrzą się wszelkim umowom i końcowym kwotom, które często sami muszą później uregulować.

fioletowy kolor dekoracji

tort weselny z czerwonymi kwiatuszkami

Jedną kwestią, która pozostaje od wiek wieków na głowie panny młodej jest jej suknia ślubna i tutaj na szczęście pan młody nie ma dużo do powiedzenia, choć w dzisiejszych czasach nawet w tej kwestii panowie młodzi niestety zaczynają ingerować.

wybór sukni ślubnej

A jaką to piękną tradycją było zobaczenie panny młodej w sukni dopiero tuż przed ślubem? Nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.