Jednostronny ślub kościelny – co to takiego?

W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się tak, że tylko jedna osoba z dwóch chcących być razem jest katolikiem i chciałaby zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Otóż w takim przypadku nie należy z tego przywileju rezygnować, ponieważ kościelny ślub katolicki – jednostronny jest możliwy. A większość z nas nie wie i bardzo często nieświadomie wstępuje z związek – bez wymarzonego ślubu z obcokrajowcem lub człowiekiem wyznającym inną wiarę, albo też nie wierzącym w nic. Większość stanowią tu kobiety, które wychowane od małego w wierze katolickiej całe życie marzą o białej sukni, welonie, ślubie w kościele i hucznym weselu. Nie jedna z nich nieświadomie rezygnuje z takiej opcji jednostronnego ślubu, żyjąc w przekonaniu naszych cioć i babć, że takie rzeczy nie są możliwe, aby ksiądz udzielił ślubu tylko jednej stronie związku.

ślub kościelny z osobą z innej wiary.

Częste wyjazdy, bądź praca za granicą sprzyjają poznawaniu ludzi innych kultur i wyznań. Zdarza się również zakochać w człowieku, który wyznaje inną religię. W takim więc przypadku nie ma najmniejszego problemu z zawarciem z nim związku małżeńskiego w kościele.

ślub kościelny z obcokrajowcem

Wszystkie regulacje prawne odnośnie zawierania takich małżeństw znaleźć można w Instrukcji Episkopatu Polski z dnia 13.12.1989r. „O przygotowaniu do zawarcia związku małżeńskiego w kościele katolickim”. Spróbuję wam poniżej nieco przybliżyć tę instrukcję. Otóż za osoby niekatolickie uznane są tam:
– osoby ochrzczone, ale od najmłodszych lat nie praktykujące i wychowywane w środowisku ateistycznym lub niekatolickim,
– osoby nieochrzczone,
– osoby uznające się za ateistów lub niewierzących w Boga,
– osoby trwające notorycznie w cenzurach kościelnych,
– osoby, które nieformalnie ale praktycznie odstąpiły od kościoła, także tego faktu nie da się ukryć i jest on widoczny dla ogółu,
– osoby, które ostentacyjnie nie praktykują.

ślub kościelny

Instrukcja ta mówi również, o tym, że ksiądz ma obowiązek poinformować o zobowiązaniach osobę, która jest katolikiem, a które wynikają z zawarcia związku małżeńskiego. Dodatkowo ma też obowiązek pouczyć obydwojga małżonków o trwałości i nierozerwalności związku małżeńskiego. Ponadto ksiądz musi wyegzekwować zobowiązanie strony niekatolickiej, że nie będzie utrudniać swojemu współmałżonkowi w wypełnianiu jego praktyk religijnych, oraz nie będzie stawiał sprzeciwu, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze katolickiej.

ślub jednostronny

Ślub jednostronny nie różni się dużo od dwustronnego, niekiedy jednak kapłan może sprzeciwić się odprawieniu Mszy Świętej podczas takiego ślubu, w wielu przypadkach jednak ją odprawia, a przybyli goście na tą uroczystość nie zauważają niczego szczególnego, odbiegającego od reguły ślubu katolickiego. Dodatkowo osoba niekatolicka podczas przysięgi nie wypowiada słów „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”.

przysięga małżeńska podczas jednostronnego ślubu

W trakcie takiego ślubu może pojawić się też duszpasterz partnera niebędącego katolikiem, często zdarza się tak, że taka osoba czyta urywek z Pisma Świętego lub wygłasza przygotowaną specjalnie na tą okazję przemowę.

czytanie Pisma Świętego na ślubie

Wciąż jeszcze wiele osób nie wie o możliwości ślubu jednostronnego, stąd jest to przykre dla osób, które chcą być razem, ale jedna z nich również chciałaby nadal praktykować swoją religię. Jednak życie w związku bez ślubu nie pozwala partnerowi korzystać z wszystkich sakramentów świętych. Mam nadzieję, że poprzez ten artykuł pomogę nieco w dokonaniu wyboru tym osobom przygotowującym się do sakramentu małżeństwa, którzy drugą połówkę wybrali z zagranicy lub z innego wyznania.

katolicki ślub kościelny

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.