Druhna i Drużba na przyjęciu weselnym to mus?

Polska staje się coraz odważniejszym i nowocześniejszym krajem, jeśli chodzi o przyjęcia weselne. Jednak nawet te najbardziej odchylające się od normy przewidują w swym repertuarze występ drużbów, czyli świadków sakramentu jaki będą przyjmować. Pewnych tradycji na polskim weselu po prostu nie może zabraknąć, takich jak np.: tortu, śpiewu sto lat, błogosławieństwa czy tzw oczepin. Rola drużbów rozpoczyna się już od dnia w którym zgodzą się oni pełnić taką rolę. Już wtedy na ich głowach spoczywa obowiązek zorganizowania niezapomnianego wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego.

Następnym etapem jest pomoc w wyborze sukni oraz garnituru ślubnego a w późniejszych etapach pomoc we wszystkich przygotowaniach związanych z organizacją przyjęcia weselnego. Pomagają wybrać zespół lub DJ-a, fotografa, kamerzystę oraz salę weselną.

wybór sukni ślubnej.

Bardzo ważnym zadaniem jest również zorganizowanie wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Ale o tym już w innym poście.

wieczor panieński

Najważniejszą jednak rolę odegrają w dniu ślubu, kiedy to oni będą świadczyć przed wszystkimi gośćmi za Parę Młodą. Bez ich podpisu w kancelarii parafialnej ślub się nie odbędzie, a i podczas przyjęcia weselnego będą mieli pełne ręce „roboty”. Druhna już od samego błogosławieństwa dogląda czy z makijażem, fryzurą czy welonem Panny Młodej jest wszystko w porządku.

delikatnie zdobiony welon

Drużbowie muszą pamiętać o wielu rzeczach, jak np. obrączkach, kwiatach, prezentach, sypaniem ryżu na szczęście, podziękowaniach dla rodziców i wielu innych równie ważnych aspektów podczas trwania całego przyjęcia.

aniolynaszczudlach2

Ważną rolą drużbów jest również dbanie o gości, wznoszenie toastów w imieniu Pary Młodej oraz zabawianie gości podczas tzw. oczepin. Jedną z zabaw prowadzonych przez drużbów jest „zbieranie pieniędzy na wózek”. Zespół gra, a goście którzy chcą zatańczyć z Panią lub Panem Młodym muszą wrzucić pieniądze do odpowiedniego koszyczka, który trzymają drużbowie. Tradycja mówi, że ten kto zbierze więcej będzie trzymał „kasę domową” – Pan lub Pani Młoda.

zabawianie gości przez drużbów

Im bliżej świtu i końca wesela tym rola drużbów się kończy. Jeśli wszystko się udało i wyszło tak jak było zaplanowane to powinni się oni czuć z siebie dumni, że podczas tak ważnego dnia dla Nowożeńców mogli być im pomocni i przyczynić się do jego uświetnienia.

zespołowe działanie druhen

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.