Dodatki ślubne dla pana młodego.

Dużo uwagi co do ślubnych dodatków przeważnie poświęcone jest pannie młodej, ale w przypadku pana młodego również jest to bardzo ważny temat. I w tym wypadku wymienić można szereg dodatków, które nie rzucają się w oczy tak jak dodatki panny młodej. Są to min. pasek, muszka lub krawat, szelki, brustasza, poszetka, czy choćby skarpetki. Każdy z powyższych przedmiotów stanowi niebanalny atrybut męskiej elegancji. Dlatego też w tym artykule spróbuję przybliżyć wam nieco wszystkie te elementy, aby panowie młodzi wiedzieli więcej o elementach swej ślubnej garderoby.

Pasek w spodniach od garnituru to nieodłączny jego element, od jego dobrego dopasowania zależy perfekcyjne ułożenie pozostałej garderoby pana młodego tj. spodni i koszuli.

paski do ślubu

Jego szerokość nie powinna przekraczać 4cm, to jednak uzależnione jest przede wszystkim od rozstawu szlufek, dlatego też powinien być on ok 5mm węższy jak szlufka. Długość paska powinna być o ok. 15-20cm dłuższa od obwodu pasa pana młodego. Kolor zaś powinien być o ton ciemniejszy od ubrania. Wybrany pasek do ślubu pod żadnym pozorem nie powinien być wzorzysty, nie powinien zawierać żadnych rzucających się w oczy dodatków, mowa tu przede wszystkim o masywnych i wzorzystych klamrach, które nie wyglądają dobrze do eleganckiego garnituru. Najlepiej prezentują się paski w klasycznych kolorach, takich jak: czerń, brąz, grafit bądź beż.

pasek do ślubu

Bardziej odważni panowie mogą pokusić się o założenie pasa hiszpańskiego, który dodaje ekstrawagancji do całego image. Pas hiszpański stosuje się głównie aby ukryć połączenie spodni z koszulą, wykonany jest przeważnie z jedwabiu bądź satyny.

pas hiszpański z poszetką i muszką

Jego szerokość nie powinna przekraczać 20cm. Najlepiej kupić go w zestawie z muchą oraz poszetką (poniżej wyjaśniam co to), gdyż najlepiej się razem komponują. Plisy z których uszyty jest pas powinny być skierowane ku górze, gdyż takie ułożenie rzeźbi dodatkowo sylwetkę pana młodego.

chabrowy pas hiszpański

Muszka lub krawat to nieodzowny atrybut eleganckiego dżentelmena, a takim niewątpliwie jest pan młody w dniu swojego ślubu.

krawat pana młodego

Zarówno muszkę jak i krawat powinniście dopasować do koloru ubrania jak i dodatków panny młodej lub do koloru przewodniego waszego wesela.

kolor muszki do ślubu

Muszka, która najlepiej pasuje do hiszpańskiego pasa powinna być w tym samym kolorze, natomiast jeśli do spodni zapinacie klasyczny pasek kolor muchy lub krawata najlepiej dopasować do koloru kwiatów w bukiecie panny młodej, do koloru dekoracji, czy innych dodatków ślubnych panny młodej.

muszka w kolorze przewodnim wesela

Szelki stanowią super alternatywę dla paska lub pasa hiszpańskiego. Dodatkowo, jeśli pan młody chce ukryć krągłości i czuć się komfortowo to szelki spełniają te dwie funkcje w stu procentach, wydłużają sylwetkę oraz nie pozwalają spodniom na zsunięcie się poniżej pasa.

pan młody w szelkach.

Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę, czy posiadają specjalne pętelki lub guziki pomocne przy zapięciu szelek.

Pan Młody w szelkach

Idealnie pasują do modnych teraz spodni typu „slim”, gdyż dobrze dopasowane nie pozwalają spodniom opierać się na butach, przez co wyeksponować można skarpetki w takim samym kolorze jak mucha czy butonierka.

skarpetki pasujące do koloru przewodniego wesela

Nie jeden z was zapyta – co to takiego brustasza czy poszetka? Otóż brustasza to słowo pochodzące z języka niemieckiego „Brust i Tasche”, słowa te oznaczają kolejno – pierś i kieszeń. Czyli brustasza to nic innego jak kieszonka w górnej części marynarki w której przeważnie umieszczona jest poszetka lub wcześniej przypięta butonierka.

brustasza i poszetka w bordo

Natomiast poszetka to słowo wywodzące się z języka francuskiego „Pochette”, oznaczające kieszonkę i chusteczkę zarazem. Nie jest to jednak ani chusteczka na głowę, ani do wytarcia nosa, tylko mały kawałek materiału, często jedwabny lub satynowy, w różnych kolorach, umieszczony w płytkiej kieszonce zwanej brustaszą, pełniący funkcję dekoracyjną. Jeśli myślicie, że zastosowanie tu chusteczki materiałowej do nosa przyniesie oczekiwany efekt to niestety jesteście w błędzie, gdyż chusteczka do nosa jest gabarytowo większa od poszetki i poskładanie jej parę razy i włożenie do kieszonki przynosi nieestetyczny efekt. Jest ona po prostu za duża i brzydko wygląda wypychając płytka kieszonkę. Właściwie umiejscowiona poszetka powinna być w kształcie nierównoramiennego trójkąta lub wystającego na 1,5cm prostokąta.

fioletowa poszetka

Dostępne w sprzedaży są specjalne wkładki z uformowanym już wachlarzykiem lub inną formą, ale te oryginalne poszetki powinny być złożone przez pana ręcznie, wtedy najlepiej czynią swoją dekoracyjną powinność. Jeśli nie musicie dopasowywać krawatu, muszki czy poszetki do koloru przewodniego waszego wesela najlepszą opcją do ciemnego garnituru będzie biała poszetka, która wspaniale współgra z bielą mankietów koszuli, wystających spod marynarki oraz bielą kołnierzyka.

biała poszetka w kieszonce

Jeśli wasz krawat będzie wzorzysty, kolor poszetki wybierzcie jednolity i najlepiej jeden z kolorów widocznych na krawacie, nie musi być on idealny, ale dobrze by było żeby choć trochę był do niego zbliżony. Do białej koszuli nie wybierajcie natomiast poszetki w kolorze ecru, gdyż będzie ona wyglądała jak stary, zużyty materiał i nie będzie się dobrze komponować z waszym ślubnym image.

panowie w szelkach

Wbrew pozorom dodatki dla pana młodego są równie istotne jak dla pani młodej, dlatego też mam nadzieję, że choć trochę ten artykuł pomoże wam w doborze tych najwłaściwszych.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.