Dekoracje na Halloween – jak dobrze się bawić z dziećmi?

Czas Wszystkich Świętych, czyli Halloween to już nie tylko czas zadumy, modlitwy i odwiedzania cmentarzy. Zwłaszcza dla dzieci jest to czas dobrej zabawy i spędzania z rodzicami lub opiekunami nieco więcej czasu niż zwykle, podczas np. przygotowywania różnego rodzaju dekoracji, wycinania dyni, czy zdobienia lampionów. Podobnie w placówkach szkolnych, czy nawet już przedszkolnych moda z „zachodu” na Halloween wkracza z coraz większym rozmachem. Przedszkolanki mają wiele różnych pomysłów na zabawy z dziećmi. Jedną jest na pewno, z której dzieci są bardzo zadowolone jest robienie duchów z różnego rodzaju materiałów. Duchy to nieodzowny element świąt Halloween.

Potrzebne nam będą: kawałki białego materiału, woda, maka ziemniaczana, balonik, pisaki, ruchome oczka. Najprostszym sposobem na wykonanie takiego duszka jest zamoczenie kawałka materiału czy pieluchy tetrowej w małej ilości wody – ok 0,5l zmieszanej z dwoma łyżkami mąki ziemniaczanej (wcześniej ugotowanej na tzw. krochmal), następnie napompowanie małego balonika i umieszczenie go w mokrym materiale, któremu nadajemy pożądany kształt i pozostawiamy do wyschnięcia. Najlepiej na następny dzień delikatnie usuwamy balonika z materiału, malujemy pisakiem oczka i buzię lub przyklejamy gotowe ruchome oczka, które można kupić w każdym sklepie plastycznym. Takiego duszka możemy zawiesić lub przymocować do każdej powierzchni, którą chcielibyśmy udekorować.

Następnym dobrym pomysłem na zabawę z dzieciakami jest wycinanie dyni. Do tej zabawy potrzebny jest ktoś dorosły, kto nożem precyzyjnie dotnie elementy dyni, aby widoczne były rysy oczu, zębów czy ust. Dzieci taką wycięta dynię mogą w różny sposób przyozdabiać lub ubierać Przyozdobić można różnego rodzaju pisakami, farbami, brokatem czy koralikami, natomiast większe dzieci mogą użyć swojej wyobraźni i do ozdobienia wykorzystać np. bandaże, peruki czy kapelusze. Do tak przygotowanej dyni najlepiej włożyć świeczkę – tzw. podgrzewacz i cieszyć się piękną dekoracją.

Lampiony obwinięte bandażem, przypominające mumię to też ciekawy pomysł na dekorację na Halloween. Do przygotowania takiego lampiona wystarczy nam: słoik, bandaż, klej, ruchome oczka lub pisaki, świeczka-podgrzewacz. Słoik okręcamy bandażem, smarując nieco co jakiś czas klejem, aby bandaż nie zsuwał się, po oklejeniu przyczepiamy oczka lub malujemy je ciemnym pisakiem, wkładamy świeczkę i gotowe.

Co to za Halloween bez słodkości? Dzieci bardzo lubią pomagać w kuchni, dlatego jest to czas, jak przed innymi świętami, że możemy pobawić się również w kuchni z naszymi pociechami. Dobrym pomysłem jest upieczenie ciasteczek w różnych kształtach odpowiadających tematyce Halloween, mogą to być np. latające duszki, czarownice na miotle czy wycięte dynie. Szybkim sposobem na przygotowanie ciekawego Halloween’owego deseru jest też ubicie śmietanki kremówki z odrobiną cukru pudru, włożenie jej do rożka z którego wyciskamy różne wzory w postaci np. duszków na galaretkę, lub przygotowane wcześniej ciasteczka.

Tak więc czas Wszystkich Świętych nie musi być tylko smutnym, pełnym zadumy czasem, a czasem wesołym, pełnym zabaw spędzonym z najbliższymi w miłej atmosferze. Tej właśnie miłej, świątecznej atmosfery życzymy wszystkim Państwu.

Dodaj komentarz

Proszę wypełnić wszystkie pola formularza. Adres e-mail nie będzie opublikowany.